?מי יציל את הבית שלי 2017-05-01T09:36:04+00:00

מי יציל את הבית שלי?

מאת: סאן זרח


סכסוכים בסביבתנו משפיעים ישירות על תחושת האושר בחיינו. מחקר שנעשה בנושא אושר[1] באוניברסיטת קולומביה מצא כי אנשים חווים אושר כשאין בסביבתם הקרובה סכסוכים.

מסתבר שהסכסוכים שהכי משפיעים ומעסיקים את מחשבותינו בחיי היומיום, הם סכסוכים עם בני הזוג שלנו. מפתיע לגלות, כי גם בעולמנו המודרני מוסד הנישואין מהווה עבור רבים מאתנו מדד להצלחה. בשנת 2014 התגרשו 14,430 זוגות בישראל המהווים 28% ממספר הזוגות שנישאו באותה השנה[2]. אחוז המתגרשים לפני כ-20 שנה עמד על 23%[3]. אם כך, מדוע אחוז הגירושין בישראל ממשיך לעלות? והאם גירושין הם הפתרון לחיי נישואין לא מוצלחים?

נשואים?! כדאי לכם לשבור שגרה

העובדות מוכיחות, כי נטייתו של אדם לייצר שגרה בחייו ולשאוף ליציבות; בדרך לעשייה זו עליו להסתגל למגוון מצבים, ומפעם לפעם להרחיב את עשייתו ושאיפותיו בהתאם להזדמנויות הצפויות לו, בהתאם למודלים סביבו וסגנון חייו. אם כך, התשובה לשאלה הקודמת אינה מוחלטת, מפני שברוב המקרים הגורם המשפיע רבות על חיי הזוגיות שלנו הוא לא אחר מאשר השגרה.

אז מדוע אחוז הגירושין ממשיך לעלות?

ייתכן שהמודלים סביבנו מבטיחים חיים טובים יותר מאלה שיש לנו בבית. תחושה של החמצה מעוררת מחשבות, אם טוב יותר היות האדם לבדו, או שמא, תמיד יבוא יותר טוב? עייפנו מלעבוד קשה, אנשים רבים נוטים לחשוב, שאם רק יוחלפו השחקנים, כל ההצגה תשתנה, ולימים העובדות מוכיחות כי גם במערכת נישואין בפרק ב’, מתעוררות בעיות דומות, אך השינוי ניכר בהתנהלות של הצדדים בפרק ב’ מול בני- הזוג החדשים שלהם, ולאו דווקא בבחירת בן- זוג אחר.

החיים המודרנים מובילים אותנו לשיח מסוג שונה: קר, מנוכר ומרוחק; הפסקנו לדבר, ובמקום זה התחלנו להתכתב. יש פתרון זמין לכל בעיה, כשידנו עייפה, אנחנו מקליטים. גם מסרים אישיים מועברים דרך סטטוסים בפייסבוק, וחלקנו גם לא שוכחים ׳האש תג׳.

גם המדינה מחפשת פתרונות

המדינה הושיטה לנו יד- ‘החוק להסדר התדיינויות התשע״ד 2014’- חוק המחייב את המתגרשים להתכנס, לקבל מידע אודות ההליכים והאפשרויות המוצעות למתגרשים, ומי מחייב אותנו, הנשואים?
איזה עתיד נצפה לילדים שלנו, אם לא נחזור לדבר, לגשר, להאמין?
זוגות מחליטים להתגרש, כי הם לא רוצים עוד מריבות ועימותים בתוך המשפחה,  האם הגירושין יבטיחו להם התנהלות שונה מזו שהייתה קודם לכן, כאשר חיו יחדיו?

הדרך לקבלת החלטות נכונות

המצב האידיאלי בגיבוש ההחלטה בין בני- זוג להתגרש הינו החלטה שנעשית באמצעות שיח מבוקר, שאינו מנוהל מכעסים וסערת רגשות, אלא מתוך קבלת החלטות מפוכחות, ובשיתוף הפעולה של שניהם.
זה נראה כמשימה בלתי- אפשרית ברגעי משבר, ולכן רצוי להיעזר באיש מקצוע מתאים על- מנת לקיים שיח טעון בצורה מבוקרת.
בכל כלל יש יוצא מן הכלל; אם להוציא מקרים כגון אלימות במשפחה, או מעורבות של מוסדות וגופי- רווחה למיניהם, אזי מתוך מגוון סיבות צודקות מדוע לא כדאי לחיות יחד, לרוב ישנה סיבה אחת טובה מדוע כן, ובדר”כ לא מדובר בילדים.

להתגרש ולהשאר משפחה

כמגשרת גירושין, עלי לקיים תנאים בין צדדים אשר יובילו להסכם. בית- המשפט מעניק להסכם הגישור תוקף של פס”ד. זהו השלב בו הצדדים נפרדים ממערכת יחסים זוגית, ועוברים למערכת יחסים אחרת, אשר תלויה בנכונותם הבלעדית.

כדי להשיג הסכם עלי להנחות את הצדדים לייצר הסכמות בינהם, בדרכי נועם והידברות, בתקווה כי אלו ילוו אותם גם בהמשך הדרך.

ישנם מקרים מסויימים בהם אני נתקלת, בצדדים המגיעים להסכמות לא מובנות מאליהן, ואף בשיח כה פורה, גורמים לי לחשוב ביני לבין עצמי- אם צלחו הסכמות למטרה כל כך מורכבת וקשה, אולי פספסו את המטרה שלשמה בחרו האחד בשנייה, או שמא אני מפספסת משהו..

במקרים אחרים, במסגרת הליך הגישור, בני- הזוג מצליחים למצוא את הדרך לשקם את מערכת היחסים בינהם, ובאותו מעמד מתקיים הסכם שלום- בית, ובמידת הצורך הסכם טרום- גירושין. בסופו של הליך זה, מועברים הצדדים לטיפולו של איש מקצוע מתאים; חשוב שציבור

המתדיינים ידע שישנה אפשרות כזאת, וכי אינה ניתנת במסגרת בית המשפט לענייני משפחה,  אם כי מוצעת בבית- הדין הרבני, אך רבים סבורים, כי טיבה שם שנוי במחלוקת בשל התפיסה הדתית.

גירושין- נפרדים ונשארים שותפים

לעיתים ניתנת לי ההזדמנות לבחון גם את חיי האישיים מתוך פרופורציות שמאפשרות לי למדר את התפל מהעיקר. לא אומר שמסקנותיי הופכות את חיי למודל זוגיות מושלמת, אך לשמחתי, מוצבת לפניי העובדה המוכחת- גירושין, אינם פתרון למשבר בחיי נישואין; גירושין הם דרך למימוש חיים נפרדים מאדם שיש לכם שותפות איתו לעוד שנים רבות.

לפני שאנו מגבשים החלטה גורלית שחיי הנישואין שלנו כשלו, עלינו לפעול למענם. ליווי מבוקר ומקצועי ע”י איש מקצוע המומחה בתחום המשפחה, יכול לעיתים להשיב את החיים הזוגיים למסלול טוב, מאוזן ומספק.

עצרו לרגע, התבוננו במה שכן יצרתם והשגתם יחדיו, ושאלו את עצמכם- האם הספקתם להנות מהתוצאות? אם התשובה שלכם היא ‘לא’, אל תוותרו על זה.

אשמח ללוות אתכם לקבלת החלטות נכונות.

סאן זרח – מגשרת משפחה וגירושין.

טלפון: 052-6333576

מייל: info@sungishur.co.il